................................................
Tom Bowen pracował czysto intuicyjnie. On po prostu wiedział jakie ruchy są odpowiednie dla danej osoby w danym momencie i prawdopodobnie zbytnio tego nie analizował. Nie zapisywał, nie notował...
Za nim podążali jego asystenci, próbując dociec, dlaczego u pana X, który miał całkiem podobną dolegliwość jak pani Y, Pan Bowen wykonał nieco inne sekwencje ruchów... i dlaczego tylko u jednego z tych pacjentów przedłużył przerwę między ruchami?
Po śmierci Toma Bowena owi asystenci podjęli niełatwe zadanie - aby to czego doświadczyli i co zaobserwowali w jakiś sposób usystematyzować a następnie spróbować przekazać innym. W znacznym stopniu się to udało - bo tysiące terapeutów na całym świecie pomaga dzisiaj chorym. Robią bardzo dużo dobrego, nie czyniąc sobie wyrzutów, że nie każdy z nich jest Tomem Bowenem...
CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
Czasami terapeuci Terapii Bowena rekrutują się spośród fizjoterapeutów, masażystów, naturopatów... Ale nie zawsze.
Zwykle są to osoby, które trafiły na tę drogę nieprzypadkowo, od lat zgłębiające temat zdrowia czy naturalnych terapii, często poszukujące terapii dla siebie czy kogoś bliskiego.
Zazwyczaj będzie to osoba otwarta, także na nasze wątpliwości i pytania, będzie też chciała czegoś się o nas dowiedzieć - o naszej kondycji, o trybie i stylu życia. Czasami terapeuta TB wykona bardzo dokładną ocenę naszej postawy ciała, a czasem trochę bardziej pobieżną. Zwykle będzie wrażliwą osobą, która wsłuchuje się w naszą opowieść i jest uważna na sygnały płynące z naszego ciała.
Osoby wykonujące Terapię Bowena rozwijają swoje kompetencje w różnych kierunkach. Niektóre z nich wykonują oprócz Terapii Bowena także inne zabiegi pokrewnych technik terapeutycznych - terapii czaszkowo-krzyżowej, bars, refleksologii - oczywiście nie na tej samej sesji. Niektórzy terapeuci zaczytują się w podręcznikach anatomii, inni w wykładach dotyczących najnowszych badań nad powięzią, jeszcze inni zgłębiają psychosomatykę i psychobiologię, żeby lepiej zrozumieć swoich pacjentów... Są również tacy, którzy po prostu robią zabiegi, bazując na swoim doświadczeniu i intuicji - i mają olbrzymią skuteczność.
Przy wyborze terapeuty najlepiej więc kierować się sympatią :) doświadczeniem terapeuty, odległością od gabinetu (ważny faktor) oraz tym, czy działania terapeuty przynoszą nam poprawę. Nie zapominając oczywiście o czasowych pogorszeniach (!) które towarzyszą wszystkim naturalnym terapiom.